Rehabilitacja ruchowa

Rehabilitacja ruchowa jest formą terapii motorycznego usprawniania dziecka lub osoby dorosłej dla lepszego funkcjonowania w czynnościach życia codziennego i poprawy postawy ciała. Fizjoterapeuta dokonuje oceny zdolności motorycznych w celu określenia problemu pacjenta i dobrania odpowiednich metod terapeutycznych w oparciu o diagnozę badania lekarskiego. Terapeuta ustala i realizuje odpowiedni program terapii ruchowej dobrany indywidualnie do danej osoby oraz prowadzi dokumentację medyczną postępowania fizjoterapeutycznego i oceny jakości świadczonych terapii.

W jakiej sytuacji należy zwrócić siÄ™ do fizjoterapeuty?
  • Kiedy rodzice dostanÄ… takie zalecenie od lekarza  rodzinnego, neurologa lub ortopedy.
  • Kiedy rodzica niepokoi stan ruchowy dziecka np. dostrzega asymetryczne uÅ‚ożenie ciaÅ‚a. tendencje do odginania, ma zbyt maÅ‚Ä… lub zbyt dużą aktywność ruchowÄ…, jest zbyt pÅ‚aczliwe, ma kÅ‚opoty ze snem czy jedzeniem.
  • Kiedy rodzice chcieliby poznać prawidÅ‚owe sposoby pielÄ™gnacji dziecka, co ma dużą wartość profilaktycznÄ… dla przyszÅ‚ego rozwoju dziecka.
  • Kiedy  u dziecka wykryto lub podejrzewa siÄ™ wadÄ™ postawy, wadÄ™ stóp.
  • Kiedy rodzice poszukujÄ… informacji dotyczÄ…cej odpowiedniego obuwia oraz dobrania sprzÄ™tu.
  • Kiedy u dziecka rozpoznano dysfunkcje natury sensorycznej (kÅ‚opoty ze sferÄ… dotykowÄ…, z równowagÄ…, percepcjÄ… oraz propriocepcjÄ…).

Fizjoterapeuci Fundacji 21, podczas pracy z dziećmi, w zależnoÅ›ci od potrzeb dziecka wykorzystujÄ… nastÄ™pujÄ…ce formy terapii:
  • elementy NDT Bobath,
  • elementy PNF,
  • elementy Integracji Sensorycznej,
  • elementy trójpÅ‚aszczyznowej terapii stóp,
  • elementy trójpÅ‚aszczyznowej terapii skolioz,
  • masaż Shantala,
  • K-Taping,
  • elementy W.Sherborne,
  • elementy korekty wad postawy,
  • elementy technik mięśniowo – powiÄ™ziowych,
  • elementy terapii rÄ™ki,
  • elementy terapii Emmett'a.

Wczesna interwencja fizjoterapeutyczna jest niezwykle ważna ze wzglÄ™du na dynamikÄ™ rozwoju dziecka, dlatego im wczeÅ›niej jest podjÄ™ta rehabilitacja, tym wiÄ™ksze sÄ… szanse na lepsze funkcjonowanie ruchowe. Dla lepszych efektów terapii niezwykle ważna jest systematyczność udziaÅ‚u w zajÄ™ciach rehabilitacyjnych oraz wspóÅ‚praca z rodzicami przez kontynuowanie ćwiczeÅ„ w domu.

Jeśli chcą Państwo skorzystać z Naszej pomocy zapraszamy do siedziby Fundacji 21.