ul. Wolności, 38-400 Krosno
sekretariat@fundacja21.org    tel. +48 531 977 074
 

Rada Patronacka

Dr hab. Jolanta Panasiuk jest adiunktem w ZakÅ‚adzie Logopedii i JÄ™zykoznawstwa UMCS w Lublinie, gdzie prowadzi badania naukowe z zakresu teorii komunikacji, tekstologii i neurologopedii - ich wyniki prezentowaÅ‚a na wielu konferencjach naukowych organizowanych przez Å›rodowiska lingwistów, psychologów, logopedów, lekarzy w kraju i za granicÄ…. Specjalizuje siÄ™ w diagnozie i terapii zaburzeÅ„ mowy u dzieci i dorosÅ‚ych ze schorzeniami neuropsychiatrycznymi. WykÅ‚ada na studiach magisterskich, podyplomowych i specjalizacyjnych w zakresie neurologopedii w Lublinie i w innych oÅ›rodkach naukowych ksztaÅ‚cÄ…cych logopedów.  UczestniczyÅ‚a w pracach Komisji Rozwoju i ZaburzeÅ„ Mowy Polskiej Akademii Nauk, byÅ‚a czÅ‚onkiem grupy ekspertów tworzÄ…cych obowiÄ…zujÄ…cy program specjalizacji w neurologopedii, wypeÅ‚niaÅ‚a obowiÄ…zki krajowego konsultanta w dziedzinie neurologopedii przy Ministerstwie Zdrowia. Jest Sekretarzem ZarzÄ…du GÅ‚ównego Polskiego Towarzystwa Logopedycznego, czÅ‚onkiem Komisji Egzaminacyjnej na PaÅ„stwowym Egzaminie Specjalizacyjnym w zakresie neurologopedii, dziaÅ‚a w Sekcji Psychologii Klinicznej i Edukacji Zdrowotnej Komisji Nauk Medycznych lubelskiego oddziaÅ‚u PAN, należy do komitetów redakcyjnych i rad recenzenckich kilku czasopism naukowych. Za pracÄ™ na rzecz Å›rodowiska logopedycznego zostaÅ‚a odznaczona BrÄ…zowym Krzyżem ZasÅ‚ugi przez Prezydenta RP, a za książkÄ™ Afazja a interakcja. TEKST – metaTEKST – konTEKST (Lublin 2012, Wydawnictwo UMCS 2012) uznanÄ… za wybitne osiÄ…gniÄ™cie naukowe w 2014 roku otrzymaÅ‚a nagrodÄ™ Prezesa Rady Ministrów RP.


 

Prof. UÅš dr hab. Danuta Pluta-Wojciechowska jest pracownikiem ZakÅ‚adu Socjolingwistyki i SpoÅ‚ecznych Praktyk Komunikowania Uniwersytetu ÅšlÄ…skiego, a także czynnym logopedÄ…. Prawie 30 lat pracowaÅ‚a jako logopeda w ZakÅ‚adzie Ortodoncji Katedry Stomatologii Wieku Rozwojowego ÅšlÄ…skiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Prowadzi badania dotyczÄ…ce mowy osób z wadÄ… twarzoczaszki (w tym w ujÄ™ciu kognitywnym), z zaburzeniami anatomicznymi narzÄ…du żucia, a także z dysfunkcjami czynnoÅ›ci prymarnych. Jest autorkÄ… licznych publikacji – artykuÅ‚ów i książek. Wyniki badaÅ„ prezentowaÅ‚a na licznych konferencjach naukowych organizowanych przez Å›rodowisko logopedów, jÄ™zykoznawców i lekarzy – w kraju i za granicÄ…. Prowadzi wykÅ‚ady na studiach licencjackich, magisterskich, podyplomowych i specjalizacyjnych w zakresie neurologopedii w Polsce, a także warsztaty naukowo-szkoleniowe dla logopedów. BraÅ‚a udziaÅ‚ w pracach Komisji Rozwoju i ZaburzeÅ„ Mowy Polskiej Akademii Nauk. BraÅ‚a udziaÅ‚ w pracach grupy ekspertów, którzy opracowali obowiÄ…zujÄ…cy program specjalizacji w neurologopedii. Obecnie jest czÅ‚onkiniÄ… zespoÅ‚u ekspertów (przy CMKP) zajmujÄ…cego siÄ™ sprawami specjalizacji w dziedzinie majÄ…cej zastosowanie w ochronie zdrowia – neurologopedii. Przez kilka kadencji byÅ‚a aktywnÄ… czÅ‚onkiniÄ… ZarzÄ…du GÅ‚ównego Polskiego Towarzystwa Logopedycznego, a także w jednej - zastÄ™pcÄ… przewodniczÄ…cego PTL. Jest czÅ‚onkiniÄ… komitetów naukowych i rad recenzenckich kilku czasopism naukowych, a także redaktorem naczelnym „Forum logopedycznego”.

 

Dr n. med Elżbieta RadwaÅ„ska – specjalista ortodonta, absolwentka Akademii Medycznej w Krakowie, czÅ‚onek Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego (Bene Meritus), MiÄ™dzynarodowego Towarzystwa Stomatologii DzieciÄ™cej, wieloletni kierownik Poradni Ortodontycznej w Wojewódzkiej Poradni Stomatologicznej w Krakowie, wykÅ‚adowca Studium Medycznego w Krakowie. Autorka licznych publikacji dotyczÄ…cych opieki stomatologicznej dzieci niepeÅ‚nosprawnych oraz modelu rehabilitacji ukÅ‚adu stomatognatycznego u dzieci z zespoÅ‚em Downa stosowanego w Krakowskiej Poradni Stomatologicznej.
ZespóÅ‚ Downa i medycyna, pod. red. dr hab. n. med. Jolanty Wierzby, 2014.


 
                                        

Dr Anna Maria ChoiÅ„ska pracuje na stanowisku adiunkta na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów ÅšlÄ…skich we WrocÅ‚awiu. Od wielu lat zajmuje siÄ™, pod kierownictwem prof. dr hab Ludwiki Sadowskiej, dziećmi z zespoÅ‚em Downa. PeÅ‚niÅ‚a w latach 2012-2015 obowiÄ…zki kierownika Samodzielnej Pracowni Rehabilitacji Rozwojowej w Katedrze Fizjoterapii na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego im. Piastów ÅšlÄ…skich we WrocÅ‚awiu. W 2003 roku uzyskaÅ‚a na Akademii Wychowania Fizycznego we WrocÅ‚awiu stopieÅ„ doktora nauk o kulturze fizycznej na podstawie rozprawy doktorskiej pt. Zmiany w poziomie rozwoju fizycznego i sprawnoÅ›ci psychomotorycznej dzieci z zespoÅ‚em Downa od 0 do 3. roku życia, kompleksowo rehabilitowanych wedÅ‚ug WrocÅ‚awskiego Modelu Usprawniania. Promotorem w przewodzie doktorskim byÅ‚a prof. dr hab. Ludwika Sadowska, natomiast Recenzentami: prof. dr hab. Zofia Ignasiak, dr hab. Lidia Ilnicka, prof. nadzw. dr hab. Janusz Nowotny. Od 2009 do tej pory opiekuje siÄ™ Studenckim KoÅ‚em Naukowym ZaburzeÅ„ Rozwojowych Dzieci SKN-18 przy Katedrze Fizjoterapii na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego we WrocÅ‚awiu. Prowadzi ćwiczenia kliniczne ze studentami w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Klinice Pediatrii, Alergologii i Kardiologii przy ul. WroÅ„skiego 13c, którego kierownikiem jest prof. dr hab. Andrzej BoznaÅ„ski (2003-2012), a obecnie od 2013 w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Koszarowej we WrocÅ‚awiu na XIII oddziale Rehabilitacji Ogólnoustrojowej pod kierunkiem dr Agaty Trafalskiej. Dr ChoiÅ„ska bierze czynny udziaÅ‚ w konferencjach naukowych polskich jak i miÄ™dzynarodowych. Jest autorem wielu publikacji z zakresu rehabilitacji dzieci. UkoÅ„czyÅ‚a miÄ™dzy innymi kursy z zakresu diagnostyki i terapii dzieci ryzyka wedÅ‚ug MonachijskiejFunkcjonalnej Diagnostyki Rozwojowej (MFDR ) dla 1, 2 i 3 roku życia, kurs Psychomotoryki, Integracji Sensorycznej I i II stopinia, jest instruktorem rekreacji ruchowej ze specjalnoÅ›ciÄ… hipoterapia. Od wielu lat pracuje wg WrocÅ‚awskiego Modelu Usprawniania (WMU), który zostaÅ‚ opracowany dla dzieci z zespoÅ‚em Downa przez zespóÅ‚ lekarzy fizjoterapeutów, logopedów, pedagogów i psychologów pod kierownictwem prof. L. Sadowskiej. Jest wykÅ‚adowcÄ… w ramach obowiÄ…zkowych kursów CMKP dla lekarzy specjalizujacych siÄ™ w rehabilitacji medycznej z zakresu diagnostyki i terapii zaburzeÅ„ rozwojowych u dzieci.