Neurosensomotoryczna Terapia Taktylna dr S. Masgutowej

Neurosensomotoryczna Terapia Taktylna jest rodzajem masażu, który pobudza oraz przygotowuje receptory skóry do prawidÅ‚owego odbioru bodźców sensorycznych pochodzÄ…cych z otoczenia. Reguluje zaburzenia skóry w odbiorze wrażeÅ„ dotykowych. Ma duży wpÅ‚yw na psychikÄ™ i funkcjonowanie ogólne organizmu. Wycisza emocje, zmniejsza lub niweluje stres. Specjalny masaż taktylny normalizuje wrażliwość dotykowÄ…, zarówno nadwrażliwość, jak i podwrażliwość. Poprawia pracÄ™ czucia dotykowego, napiÄ™cie mięśniowe, zwiÄ™ksza Å›wiadomość kinestetycznÄ… ciaÅ‚a. Terapia Taktylna pozytywnie wpÅ‚ywa na rozwój zdolnoÅ›ci manualnych, integracji sensomotorycznej odruchów, koordynacji ruchowej, poczucia granic wÅ‚asnego ciaÅ‚a. Uaktywnia też pamięć dÅ‚ugoterminowÄ….

Metoda Neurosensomotorycznej Terapii Taktylnej jest skutecznie wykorzystywana zarówno u dzieci, jak i dorosÅ‚ych z:
- porażeniami mózgowymi,
- autyzmem,
- Zespołem Aspergera,
- zachowaniami agresywnymi,
- opóźnieniami w rozwoju umysÅ‚owym,
- nadpobudliwością psychoruchową,
- ADHD,
ADD,
- trudnościami w nauce,
- zaburzeniami mowy,
- niestabilnością emocjonalną,
- dysleksjÄ…,
- epilepsjÄ…,
- FAS

Terapia ta może być stosowana:
- samodzielnie
- jako jedna z podstawowych technik w terapii,
- jako technika wspomagajÄ…ca przy realizacji wynikajÄ…cego z diagnozy indywidualnego programu terapeutycznego dziecka.