Metoda Integracji Odruchów wg programu Sally Goddard - Blythe
Program ĆwiczeÅ„ IntegrujÄ…cych zostaÅ‚ opracowany w Instytucie Psychologii Neurofizjologii w Wielkiej Brytanii przez Petera Blythe i Sally Goddard Blythe. Celem jest zintegrowanie odruchów pierwotnych. Jest to metoda terapeutyczna, opierajÄ…ca siÄ™ na naturalnych wzorcach ruchowych, które wykonuje prawidÅ‚owo rozwijajÄ…ce siÄ™ dziecko podczas 1 roku życia. Odruchy pierwotne powinny zostać zintegrowane do pierwszego roku życia. W ich miejsce pojawiajÄ… siÄ™ odruchy posturalne, które z kolei powinny zostać obecne do późnej staroÅ›ci. Niezintegrowane lub przetrwaÅ‚e odruchy to te, które powinny zaniknąć, a nadal wystÄ™pujÄ…, powodujÄ…c zaburzenia różnych funkcji. Odruchami, które jeÅ›li siÄ™ nie zintegrujÄ… najbardziej wpÅ‚ywajÄ… na funkcjonowanie dziecka sÄ…: odruch Moro, Toniczny Odruch Błędnikowy-TOB, Asymetryczny Toniczny Odruch Szyjny- ATOS, Symetryczny Toniczny Odruch Szyjny- STOS, Odruch Galanta, Odruch chwytny rÄ™ki.
WedÅ‚ug definicji przyjÄ™tej przez INPP, przedÅ‚użajÄ…ce siÄ™ nagromadzenie odruchów pierwotnych powyżej 1r.ż. oraz brak lub wystÄ™powanie niedojrzaÅ‚ych odruchów posturalnych powyżej wieku 3,5 lat, Å›wiadczy o opóźnieniu neurorozwojowym. Wykazano także, że nieprawidÅ‚owe odruchy mogÄ… być jednÄ… z przyczyn specyficznych trudnoÅ›ci w nauce oraz niedojrzaÅ‚ego zachowania.
Przejawem przetrwaÅ‚ych, niezintegrowanych odruchów pierwotnych w funkcjonowaniu dziecka w przedszkolu, szkole mogÄ… być:
- trudności w koncentracji uwagi,
- podatność na bodźce rozpraszające,
- problemy z naukÄ… czytania, pisania
- nieczytelne pismo, nieprawidłowy chwyt przyboru do pisania,
- nieprawidłowa pozycja siedząca dziecka przy biurku, częste podpieranie głowy,
- problemy z równowagÄ… i koordynacjÄ…,
- choroba lokomocyjna,
- problemy z zapamiętywaniem prostych instrukcji,
- obniżona sprawność fizyczna, trudności z łapaniem piłki,
- problemy z odczytywaniem godzin z zegara,
- opóźniony rozwój mowy i zaburzenia artykulacji.
Odpowiednia integracja ukÅ‚adów zmysÅ‚ów stanowi podstawÄ™ do dziaÅ‚ania i rozwoju wszystkich wyższych umiejÄ™tnoÅ›ci zmysÅ‚ów jak percepcja wzrokowa i sÅ‚uchowa, pamięć, uczenie siÄ™ i zapamiÄ™tywanie, a w konsekwencji jest bezcenna dla caÅ‚ego rozwoju dziecka.
Odbiorcami terapii Integracji Odruchów sÄ… dzieci, u których podejrzewa siÄ™ lub zdiagnozowano:
- dysleksjÄ™, dysgrafiÄ™, dysortografiÄ™, dyspraksjÄ™,
- zaburzenia koncentracji uwagi,
- nadpobudliwość w tym ADHD,
- trudności w pisaniu i czytaniu,
- obniżoną sprawność percepcji wzrokowej i słuchowej, dysfunkcje ruchowe i percepcyjne,
- zespóÅ‚ Aspergera.
Program Ćwiczeń Integrujących według metody dr Sally Goddard został przygotowany dla dzieci od czwartego roku życia. Zajęcia polegają na prowadzeniu odpowiednio dobranych ćwiczeń. Jest to celowa i ukierunkowana aktywność ruchowa. Ćwiczenia dobierane są indywidualnie do problemu dziecka (program indywidualny), bądź dostosowane do grupy - klasy (program szkolny) przez terapeutę. Obejmuje on od 2-4 ćwiczeń wykonywanych codziennie przez ok.10 minut. Ćwiczenia są modyfikowane przez terapeutę po ok. 4-6 tygodniach. Program zajęciowy trwa ok.10-12 miesięcy.
ŹródÅ‚o:
- S. Goddard Blythe, „Jak ocenić dojrzaÅ‚ość dziecka do nauki?”, Warszawa 2015.