Ewa Szajnicka

Psycholog, Oligofrenopedagog                                             e.szajnicka@fundacja21.org

UkoÅ„czyÅ‚a studia psychologiczne na Uniwersytecie JagielloÅ„skim, a także studia podyplomowe z przygotowania pedagogicznego, wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, edukacji i wspomagania dziecka z autyzmem, ZespoÅ‚em Aspergera oraz z edukacji i rehabilitacji osób z niepeÅ‚nosprawnoÅ›ciÄ… intelektualnÄ… (oligofrenopedagogika). W poszukiwaniu swojej Å›cieżki zawodowej uczestniczyÅ‚a w trakcie studiów w licznych praktykach i wolontariatach. Po zderzeniu ze Å›wiatem dzieciÄ™cej fantazji, logiki i ciekawoÅ›ci odkryÅ‚a swoje powoÅ‚anie. Jej celem jest wspomagać rozwój u dzieci z różnymi trudnoÅ›ciami i niepeÅ‚nosprawnoÅ›ciami. Chce towarzyszyć im i pomagać osiÄ…gać kolejne etapy rozwoju, a rodzicom sÅ‚użyć radÄ… i wsparciem w walce o jak najlepsze funkcjonowanie ich dzieci.
Największe doświadczenie posiada w pracy z dziećmi i młodzieżą z całościowymi zaburzeniami rozwoju (autyzmem i Zespołem Aspergera).

Uczestniczka szkoleń:

• Techniki SAZ w rozwijaniu samodzielnoÅ›ci osób z zaburzeniami rozwojowymi (Polskie Stowarzyszenie Terapii Behawioralnej).
  • Techniki SAZ w pracy z osobÄ… przejawiajÄ…cÄ… trudne zachowania (Polskie Stowarzyszenie Terapii Behawioralnej).
  • Pozwólmy dzieciom być gÅ‚oÅ›no – praca z grupÄ… nie musi być trudna (Scolaris).
  • Trudne zachowania w teorii i praktyce – szkolenie wstÄ™pne (Solis Radius).
  • Szkolenie – Metoda Tomatisa– praktyk poziom I (Tomatis Developpment S.A.).
  • Dziecko z autyzmem w przedszkolu integracyjnym (Solis Radius).
  • Monachijska Funkcjonalna Diagnostyka Rozwojowa (Fundacja Promyk SÅ‚oÅ„ca).
  • Psychoterapia dzieci i mÅ‚odzieży w ujÄ™ciu poznawczo-behawioralnym (roczny kurs organizowany przez ODN Mensana).
  • Trening UmiejÄ™tnoÅ›ci SpoÅ‚ecznych (Pomoc Autyzm).
  • Szkolenie z przezczaszkowej stymulacji staÅ‚oprÄ…dowej (tDCS) zorganizowane przez BioMed Neurotechnologie w diagnostyce i terapii we WrocÅ‚awiu.
  • Zachowania problemowe zwiÄ…zane z seksualnoÅ›ciÄ… u osób z ASD. Jak sobie z nimi radzić? (Fundacja 21).
  • Terapia behawioralna w teorii i praktyce- 3 moduÅ‚owy kurs bazowy (Polskie Stowarzyszenie Terapii Behawioralnej).
  • Skale Inteligencji Stanford-Binet 5 (Pracownia Testów Psychologicznych i Pedagogicznych).
  • Diagnoza maÅ‚ych dzieci w kierunku zaburzeÅ„ autystycznych (Synapsis).
  • Picture Exchange Communication System - poziom I (Pyramid Educational Consultants of Poland).
  • Afazja – diagnoza i terapia (Fundacja 21).
  • Diagnoza psychologiczna sytuacji rodzinnej pacjenta/ucznia w oparciu o teoriÄ™ systemowej terapii rodzin (OÅ›rodek Psychoterapii Systemowej).
  • Wspomaganie rozwoju dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (Effatha sp. z o.o.).
  • Wprowadzenie do metody Growth through Play System (Fundacja Zrozumieć Autyzm).
  • Szkolenie I Stopnia Racjonalnej Terapii Zachowania (Polskie Towarzystwo Psychologii Behawioralnej).
  • Kurs Terapii ZajÄ™ciowej (Centrum KsztaÅ‚cenia Ustawicznego w Krakowie).

Uczestniczka konferencji ogólnopolskich i miÄ™dzynarodowych:

• Konferencja „Dziecko z niepeÅ‚nosprawnoÅ›ciÄ… intelektualnÄ… we wspóÅ‚czesnym Å›wiecie”, Krosno.
  • MiÄ™dzynarodowa Konferencja Naukowa "Focus on Autism", Kraków.
  • II Konferencja Badabada "Dziecko nie powie Ci, że ma autyzm", Warszawa.
  • III Ogólnopolska Konferencja pt. „Autyzm – diagnoza i terapia”, Krosno.
  • MiÄ™dzynarodowa Konferencja „Autyzm bez przemocy”, WrocÅ‚aw.
  • Konferencja „Autyzm? Co Ty wiesz o autyzmie? Spektrum autyzmu i ZespóÅ‚ Aspergera w aspektach życia codziennego”, Kraków.
  • Konferencja „Autyzm – uchwycone w kadrze. Nauka dla praktyki – praktyka dla nauki”, Kraków.
  • Konferencja Szkoleniowa „Uzależnienia – kontekst wczesnodzieciÄ™cy”, Kraków.